Varisten Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Varis, hareketsiz yaşam tarzına sahip, bu şekilde uzun müddet ayakta duran ya da oturan kişilerde sık görüldüğü için mümkün olduğu kadar bu durumdan kaçınmak gerekir. Bacakların rahatlaması için ayaklar havaya kaldırılmalı ya da baldır kasları için bacakların oturarak da olsa hareket ettirilmeleri gerekir.

Ne Yapmalı

Ayakların ve bacakların dinlenirken biraz yukarıda olması hem rahatlık sağlar hem de koruyucudur. Bunun için yatağın ayak tarafı yükseltilebilir. Düzenli egzersiz, spor yapmak birçok hastalığı önlemede etkili olduğu gibi, varis oluşumunun da engellenmesi için oldukça etkilidir. Her gün bir saat yürümek çok faydalıdır.

Bu şekilde kilo almanın da önüne geçilebilir. Unutmamak gerekir ki şişmanlık da varise neden olur. Yüzme, soğuk su ile bacakların ovulması faydalıdır. Fakat sıcak su varisin oluşumunu ve ilerlemesini kolaylaştırır.

Bu yüzden sıcak sulardan kaçınmak gerekir. Ayrıca çok dar giysiler zararlıdır zira kasların hareketini engelleyebilir. Yüksek topuklu ayakkabı seçimi de baldır kaslarının çalışmasını azaltacağı için varis oluşumunu artırabilir. Sigara ve alkolden kaçınmak gerekir.

7 comments

 1. Hocam ayaklarimda sislik kasinti oluyor. Bilegimde renk degisikligi oldu. Bu durum beni cok rahatsiz ediyor. Hem saglik hem de estetik acidan tedavi olmak istiyorum
  dr. eren ang
  varislerinizi ayaktan, 10 dakikalık seanslarla ameliyatsız tedavi ederiz, tedavi sonrası şikayetlerinizden kurtulursunuz. köpük, lazer, radyofrekans yöntemlerinden size en uygununu belirlememiz için önce muayene olmanız gerekli. Muayenemiz ücretsizdir. Tedavi ücreti varislerin yoğunluğuna göre belirlendiğinden muayene etmeden bilgi vermemiz zor. SGK lı hastalarımıza %50 indirim yapıyoruz. ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. İyi günler..

 2. Hocam yuzumde kilcal damarlar var ve tedavi olmak istiyorum videolariniz harika. Yardimci olurmusunuz
  dr. eren ang
  buyrun muayene edelim, yardımcı oluruz.

 3. Hamileyim varislerim var corap giysem uygun olur mu
  dr. eren ang
  merhaba emine hanım, varis çorabı tedavi etmez, ilerlemesini geciktirir, şikayetlerinizi azaltır. Hamilelik boyunca varis çorabı giyiniz. Emzirmeniz bittiğinde varislerinizi ayaktan, 10 dakikalık seanslarla ameliyatsız tedavi ederiz, tedavi sonrası şikayetlerinizden kurtulursunuz. köpük, lazer, radyofrekans yöntemlerinden size en uygununu belirlememiz için önce muayene olmanız gerekli. Muayenemiz ücretsizdir. Tedavi ücreti varislerin yoğunluğuna göre belirlendiğinden muayene etmeden bilgi vermemiz zor. SGK lı hastalarımıza %50 indirim yapıyoruz. ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. İyi günler..

 4. hocam merhaba kızım 17 yaşında bacaklarında ağrı ve belirgin kılcal damarlar var tedavi olabilirmi biraz daha büyümesimi gerekli ?

  • merhaba muayene gerekli öncelikle ağrı sebebinin varislerden kaynaklı olup olmadığını bilmek gerek sonrasında tabiki tedavi edilebilir

 5. merhaba hocam annemde teyzemde varis var bendede olmasından korkuyorum varis olmamak için nasıl bir önlem almalıyım ?

  • merhaba genetik yatkınlığınız varis oluşum sebeplerindendir gebelik uzun süre sabit ayakta kalmak hareketsiz kalmak ve kilo bunlara dikkat ederseniz bi nevi kendinizi korumus olursunuz ancak zaten varisiniz varsa erken dönemde tedavi edilen varisler daha kolay tedavi edilmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim