Varis Yaraları Nasıl Geçer?

Varis ülseri de denilen yaralar, ileri derecede venöz yetmezliği bulunan varis hastalarında özellikle ayak bileği iç kısmında oluşan cilt ve ciltaltı doku kaybıdır. Venöz sistemdeki kapak yetmezliği ve genellikle eşlik eden bacak kas pompası bozukluğu neticesinde gelişen kronik venöz yetmezlik, venöz sistemde basınç artışına neden olur.

Bacak Yaraları

Venöz yetmezliğin ilk belirtisi varis dediğimiz toplar damar genişlemeleri, ardından ödemdir. Ayak bileklerinde özellikle günün ilerleyen saatlerinde ve ayakta kalmakla artan ödem dediğimiz şişliğin sebebi toplardamarların kalbe taşıyamadığı kanın serum kısmının ekstravazasyon dediğimiz damar dışına sızmasıdır.

Kapiller basınç artışı nedeniyle serumla beraber eritrosit sızması da gerçekleşir, ilerleyen dönemlerde dışarı sızan hemosiderin pigmenti etkisiyle cilt kahverengi-kırmızımsı bir renk alır ve ardından staz dermatiti denilen egzema benzeri cilt değişiklikleri gelişir. Tedavi edilmediği taktirde cilt kalınlaşarak lipodermatosklerozis denilen tablo ortaya çıkar.

Venöz yetmezliğin son aşamasında ise özellikle iç malleol denilen bilek kemiği bölgesinde iyileşmeyen cilt yaraları (venöz ülserler) oluşur. Bu lezyonlarda dolaşım problemi olduğundan iyileşmeleri aylar, yıllar sürebilir. İyi yara bakımı yapılmazsa eklenen enfeksiyonlar tabloyu kötüleştirebilir. Tedavisinde hiperbarik oksijen veya PRP ( platelet rich plazma=trombositten zengin plazma) uygulanır ancak venöz yetmezliğe yönelik tedavi başlanması da sorunun ortadan kaldırılması ve tekrarlamaması için şarttır.

PRP tedavisi kısa ve ağrısız olup yara tedavisinde hiperbarik oksijenden daha kısa sürede iyileşme sağlamaktadır. Hastanın kendi kanı santrifüje edilerek trombositten zengin plazma kısmı yara üzerine uygulanır. Trombositlerden kaynaklı büyüme faktörü sayesinde doku kaybı olan cilt ve ciltaltı hücrelerinin büyüme ve çoğalma hızları artar ve hızla yara iyileşmesi gerçekleşir.

21 comments

 1. hocam bacaklarımda varis var .tedavi olmadım son zamanlarda ayak bileklrimde morarmalar olmaya başladı acaba yaraya mı dönüşyor. teşhis için dopler mi çektirmek lazım
  op.dr.eren anğ
  ileri varisler cildi incelterek varis ülserine sebebiyet verebilmektedir.kaşıntı,ciltte renk değişiklikleri de mümkündür.muayene olmanızda fayda vardır.

 2. Doktor bey varis yarası tedavisi sırasında çalışmama engel bir durum olur mu
  op.dr. eren anğ
  varis ülseri tedavisinde normal şartlarda istirahat gerekmez işlem hastamızın günlük yaşantısına engel değildir.fakat hastamızın muayene sırasında klinik tabloda değerlendirilip bu soruyu yanıtlamak daha doğru olur

 3. Merhaba varis ulseri corap ile gecermi ?
  Op.Dr.EREN ANG : Merhaba, sadece çorap yeterli değil, multidisipliner yaklaşım gereklidir.

 4. TEDAVİ SONRASI VARİS YARALARI OLUŞUYORMU ? KAÇ GÜN İÇİNDE GEÇİYOR ?

  • tedavi sonrası yara oluşmaz aksine yara varsa tedaviyle beraber yok olmaya başlar
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 5. merhaba hocam tedaviden sonra morarma oluyormu ?

 6. merhaba hocam varis yaraları nasıl geçer ? ne yapmalıyım ? ilaç tavsiye edermisiniz?

  • merhaba varis yaraları ilaçla geçmesi zor yaralardır ekstra bakım ve tedavi gerektirir 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 nolu numaralardan bize ulaşabillirsiniz

 7. HOCAM 2 SENE ÖNCE BAŞKA BİR YERDE VARİS TEDAVİSİ OLDUM VARİS YARALARIM GEÇMEDİ . NORMALMI BÖYLE OLMASI?

  • merhaba 2 senedir geçmeyen yaradan kastınız nedir görmek gerekir bize ulaşın yardımcı olmaya çalışalım
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 8. hocam çok ayyakta kalıyorum yani işim bu şekil varisim var çok rahatsız edyor beni ne yapmalıyım ?

 9. Hocam merhaba. babamda uzun yıllardır varis vardı . ameliyat da oldu fakat çok bir şey farketmedi. şimdi alt bacak ön kısmında deri sertleşmeleri ve kararma olmaya başladı . varise bağlı olabilir mi
  Op.Dr.Eren ANG
  Merhaba, muhtemelen venöz yetmezliğe bağlı hiperpigmentasyon ve lipodermatoskleroz gelişmiş babanızda. Bir ileri dönemi varis ülseridir bu tablonun ve tedavisi oldukça zordur. muayenemiz ücretsiz olup gelirseniz ultrason eşliğinde değerlendiririz. Kliniğimiz FSM bulvarında, 05321522675-2471006-2491006 dan adres bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

 10. Hocam eşimde varis rahatsızlığı vardı. iki aydır da bilek kısmında küçük yaralar oluşmaya başladı. biraz araştırdık varis ülserinden şüphelenmeye başladık. korktuk. başlangıç aşamasında tedaviye başlansa ilerlemesi önlenir mi
  Op.Dr.Eren ANG
  Merhaba, ivedi tedaviye başlamanız gerekir. muayenemiz ücretsiz olup gelirseniz ultrason eşliğinde değerlendiririz. Kliniğimiz FSM bulvarında, 05321522675-2471006-2491006 dan adres bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

 11. hocam sol ayağımın hem iç hem de dış bilek kısmında yaralar var . doopler sonucumu göndersem değerlendirir misiniz.
  Op.Dr.Eren ANG
  05321522675 whatsapp hattına raporun ve yaraların resmini yollayabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 12. hocam merhaba. varis ülseri hastasıyım . tedavi süresi ne kadardır. yurt dışında yaşıyorum.
  Dr.Eren ANĞ
  Merhaba, varisleriniz ve ülserinizin büyüklüğüne bağlı değişir. Venöz dopler us raporunuz ve ülserin resmini 05321522675 whatsapp tan yolayınız değerlendireyim.

 13. hocam dizden aşağı kısımda günün ilerleyen saatlerinde şişlik ağrı ve çekme hissi oluyor. belirgin damarlarım var ama çok fazla şiş değil. varis midir. yardımcı olur musunuz
  Dr.Eren ANĞ
  Muayenemiz ücretsiz olup gelirseniz ultrason eşliğinde değerlendiririz. Kliniğimiz FSM bulvarında, 05321522675-2471006-2491006 dan adres bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

 14. hocam. babam 10 yıldır varis ülseri hastası. yıllardır çeşitli merhemler ve ilaçlar kullandı. zaman zaman hafifliyor akıntısı azalıyor fakat tamamen iyileşmiyor. uzun zamandır olan hastalıkta da tedavi şansı var mıdır
  dr. eren ang
  merhaba gözde hanım. dopler us sonucunuzu paylaşırsanız daha net cevap verebilirim. ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. İyi günler..

 15. Hocam ayak bilegimde yaralar var kanama ve sivi akintisi oluyor sizce bu yaraalr varisten dolayimidir
  dr. eren ang
  olabilir. renkli venöz doppler us eşliğinde muayene etmek gerekli.

 16. Tedavi ucretini belirtirseniz sevinirim ben bagkur emeklisiyim iki aysgimdada var uc dort ayda kapaniyot
  Dr.Eren Ang
  Rıdvan bey muayenemiz ücretsizdir, tedavi ücretlerimiz varislerinizin ve varis ülserinizin yoğunluğuna göre muayene sonrası belirlenir. sgk lılara %50 indirim uygulanır. randevu için 2471006 yı arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim