Varis Tedavisi

Bursa’da varis tedavi hizmeti alabileceğiniz kalp ve damar cerrahisi uzmanlarından biri de benim. Lazer, radyofrekans, köpük ve skleroterapi gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri uyguluyorum.

Adres: Cumhuriyet Mah. Yağmur Sok. Cadde 224 Sitesi B Blok D5 Nilüfer / BURSA

Telefon & Whatsapp: 0224 247 10 06 – 0532 152 26 75

Varis tedavi merkezi

Varis tedavi yöntemleri ve uygulanış şekillerini yakından göreceğiz. Onun öncesinde varis hastalığının yapısı, risk faktörleri ve belirtileri ile ilgili bilgilendirmek istiyorum.

Varis Nedir, Neden Olur?

Damar genişlemesi ya da varis gibi isimlerle anılmasına karşın, en doğru tarifi venöz yetmezlik olacaktır. Toplardamar anlamına gelen “Ven” ve toplardamar içerisinde 5-10 cm aralıklarla “Venöz” dediğimiz (kapakçıklar) yer almaktadır. (1).

Kapakçıkların görevi: kanın kalbe kolay bir şekilde ulaşmasına (geri dönmesine) yardımcı olmaktır. Kapakçıkların kısmen ya da tamamen bozulması, yetersiz hale gelmesi, venöz yetmezlik olarak anılır. Venöz yetmezliğe bağlı olarak bacak toplardamarları ve kılcal damarları genişlemekte ve varisleşmektedir. (2).

Varis ne demek

Varis neden olur? Sorusunun yanıtını görebilmek için kapakçıkların neden bozulduğunu, kapakçıkların bozulmasına neden olan risk faktörlerine bakmak gerekir.

Varis nedenleri arasında birçok etken bulunmaktadır. En yaygın neden yaşın ilerlemesi yani yaşlanmaktır. Buna ek olarak kadın olmakta varis için riskli olduğunuz anlamına gelir.

Kadınlarda varisin sık görülme nedenleri arasında doğum ön plana çıkmaktadır. Doğum sayısının artması riski artırmaktadır. Aynı şekilde doğum kontrol hapları ve doğurganlığın sonu olan menopoz dönemi de kadınlarda varis riskini içermektedir.

Ayrıca uzun süre ayakça (dar bir alanda) çalışmak, fazla kilolu olmak, hareketiz bir yaşam sürmek de yine venöz yetmezliği risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Bacaklarda günün ilerleyen saatlerinde başlayan künt ağrılar, gece uykuyu haram eden kramplar ve bacakları olduğundan daha kalın gösteren ödem (şişlik) en sık görülen varis belirtileri arasında yer almaktadır. (3).

Varis belirtileri

Varis belirtileri, CEAP sınıflandırması ile ele alınmaktadır. C0, Venöz yetmezliğe dair herhangi bir bulgu yok demektir. C5,C6 ise hastalığın çok ileri derece olduğunu ve bacaklarda venöz ülser dediğimiz yaraların oluştuğunu ifade etmektedir.

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis tedavisi yöntemleri, ameliyat ve ameliyatsız yöntemler şeklinde 2 g ruba ayrılmaktadır. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri lazer, radyofrekans, köpük, skleroterapi ve yapıştırma şeklinde ayrıca kendi içerisinde ayrışmaktadır. (4).

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce, tedavinin mantığını anlayalım istiyorum.

Kısmen ya da tamamen bozulması sonucu yetersiz hale gelen kapakçıkların, onarımı maalesef mümkün değildir. Bu yüzden, tedaviler sorunlu kapakçıkların olduğu damar ya da yok etme yönündedir.

Kapakçıkları bozuk olan damar ya da damarlar, vücudumuzda kalmaya devam etmesi halinde, sürekli artan şikayetlere neden olmaktadır. Tedavinin ana kapsamı bu şekildedir.

Varis Ameliyatı

En eski yöntemlerden biri olmasına karşın, uygulayan hekim sayısı baya azaldı. Ameliyatta amaç, sorunlu damarı vücuttan çıkarmaktır. Bunun için Stripping Venektomi yöntemi uygulanmaktadır.

Kasım bölgesinde yapılan kesi ile damara ulaşılır. Bir kesi de bacaklarda, bilek noktasında yapılır. Sorunlu damar içerisine sokulan kateter (tıbbi tel) ile damar sıyırılarak çıkarılmaktadır.

Ameliyathane ve narkoz gerektirmesi nedeniyle ben mecbur kalmadıkça uygulamıyorum. Tedavi ücretinin artması, iyileşme sürecinin zaman alması da dezavantajları arasındadır.

Lazerle Varis Tedavisi

Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri arasında, hastaların yakından tanıdığı bir cihaz olan “lazer” öne çıkmakta; fakat sandığınız kadar etkili bir yöntem değildir. Lazer ile varis tedavisi, cilt üzerinden ve damar içinden olmak üzere iki şekilde yapılır.

Lazerle damar içi varis tedavisi

Cilt üzerinden uygulana lazer ile sadece kılcal damarlar tedavi edilir. Retiküler (orta boy) ve varikoz ven (kalın) varislerde işe yaramaz. Damar içinden uygulanan EVLA (Endovenöz lazer ablasyon) ile kalın varislerde etkilidir. Kılcal damarlar için kullanılmaz. Lazer kullanmak gerektiğinde, hekimin her iki yönteme hakim olması gerekir. (5).

Radyofrekans & EVRFA

Lazer ile aynı mantıkta bir uygulamadır. Aynı şekilde cilt üzerinden kılcal damarlar tedavi edilirken, damar içinden kalın varisler tedavi edilir. Lazere göre bir tık üstünlüğü olduğu söylenebilir.

Köpükle Varis Tedavisi

Tüm varislerde uygulanışı mümkün olan tedavilerden biri köpük uygulamasıdır. Kılcal damar ya da başparmak kadar genişlemiş toplardamarlarda bile uygulanabilir. (6)

Köpükle varis tedavisi

Damarları tahrip etmek için geliştirilmiş özel bir ilaç (sklerozan madde) kullanılmaktadır. İlacı olduğu gibi kullanmak yerine basit bir medikal alet ile (3’lü musluk) yardımı ile köpük haline getirilmekte ve çok ince bir enjektör yardımı ile sorunlu damar içine enjekte edilmektedir. Etkisini anında görebileceğiniz yöntemlerin başında gelmektedir.

Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Varis Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Varis tedavi ücretleri belirlenirken hastanın varis tipi, yaygınlık durumu ve uygulayacağımız tedavi yöntemlerini bir araya getirerek karar vermekteyiz. Hastayı görmeden, tedavi planı yapmadan ücret vermek maalesef mantıklı değildir. (7)

Bu nedenle sizleri muayene olmaya bekliyorum. Vakti olmayan ya da daha hızlı bilgi almak isteyenler içinde WhatsApp hattımız bulunmaktadır. Aşağıda yer alan görsele tıklayarak, WhatsApp uygulamasından hemen yazmaya başlayabilirsiniz. Ücretinizi resim göndererek de öğrenebilirsiniz.

Varis tedavi fiyatları

REFERANSLAR

1. Coşkun, O. (2020, 21 Kasım). Varis Hastalığı (Venöz Yetmezlik) Belirtileri, Nedenleri ve Teşhisi. Erişim adresi: https://www.ideaklinik.com/varis-hastaligi-venoz-yetmezlik.html

2. Gövercin, M. (2020, 2 Aralık). Varis Hastalığı, Nedenleri, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi. Erişim adresi: https://hastaliklar.medium.com/varis-hastaligi-nedenleri-belirtileri-teshis-ve-tedavisi-8b0f4ca60a69

3. London, N. J., & Nash, R. (2000). Varicose veins. Bmj, 320(7246), 1391-1394.

4. Beale, R. J., & Gough, M. J. (2005). Treatment options for primary varicose veins—a review. European journal of vascular and endovascular surgery, 30(1), 83-95.

5. Mundy, L., Merlin, T. L., Fitridge, R. A., & Hiller, J. E. (2005). Systematic review of endovenous laser treatment for varicose veins. British journal of surgery, 92(10), 1189-1194.

6. Jia, X., Mowatt, G., Burr, J. M., Cassar, K., Cook, J., & Fraser, C. (2007). Systematic review of foam sclerotherapy for varicose veins. British journal of surgery, 94(8), 925-936.

7. Kaya,A. (2020, 3 Aralık). Varis Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?. Erişim adresi: https://www.varisistanbul.com/varis-tedavi-ucreti-ne-kadar.html

60 comments

 1. Iyi aksamlar sag kalcamdan amaliyat olduktan sonra damarlar cikt baze agriyapiyor
  op.dr.eren anğ
  muayene ardından şikayetiniz hakkında bilgi verebiliriz.05321522675 bilgi alabilirsiniz.

 2. Doktor bey bacaklarımın arka tarafında kalın damarlar var. ağrı falan yok ama görüntüsü rahatsız ediyor. ücret bilgisini nasıl öğrenebilirim
  op.dr.eren anğ
  varislerin yaygınlığına göre ücret bilgisi verilmektedir.05321522675 bilgi alabilirsiniz.

 3. Hocam merhaba kardesimin dudagında hemanjiom vardı. Tedavisini yaptırdik ama şişlik kaldı. Bu şişlik için yapilabilecek birsey varmı
  Op.Dr.EREN ANG :Köpük tedavisi yapılabilir. Görmek lazım efendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim