Varis Tedavisi

Bursa’da varis tedavi hizmeti alabileceğiniz kalp ve damar cerrahisi uzmanlarından biri de benim. Lazer, radyofrekans, köpük ve skleroterapi gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri uyguluyorum.

Adres: Cumhuriyet Mah. Yağmur Sok. Cadde 224 Sitesi B Blok D5 Nilüfer / BURSA

Telefon & Whatsapp: 0224 247 10 06 – 0532 152 26 75

Varis tedavi merkezi

Varis tedavi yöntemleri ve uygulanış şekillerini yakından göreceğiz. Onun öncesinde varis hastalığının yapısı, risk faktörleri ve belirtileri ile ilgili bilgilendirmek istiyorum.

Varis Nedir, Neden Olur?

Damar genişlemesi ya da varis gibi isimlerle anılmasına karşın, en doğru tarifi venöz yetmezlik olacaktır. Toplardamar anlamına gelen “Ven” ve toplardamar içerisinde 5-10 cm aralıklarla “Venöz” dediğimiz (kapakçıklar) yer almaktadır. (1).

Kapakçıkların görevi: kanın kalbe kolay bir şekilde ulaşmasına (geri dönmesine) yardımcı olmaktır. Kapakçıkların kısmen ya da tamamen bozulması, yetersiz hale gelmesi, venöz yetmezlik olarak anılır. Venöz yetmezliğe bağlı olarak bacak toplardamarları ve kılcal damarları genişlemekte ve varisleşmektedir. (2).

Varis ne demek

Varis neden olur? Sorusunun yanıtını görebilmek için kapakçıkların neden bozulduğunu, kapakçıkların bozulmasına neden olan risk faktörlerine bakmak gerekir.

Varis nedenleri arasında birçok etken bulunmaktadır. En yaygın neden yaşın ilerlemesi yani yaşlanmaktır. Buna ek olarak kadın olmakta varis için riskli olduğunuz anlamına gelir.

Kadınlarda varisin sık görülme nedenleri arasında doğum ön plana çıkmaktadır. Doğum sayısının artması riski artırmaktadır. Aynı şekilde doğum kontrol hapları ve doğurganlığın sonu olan menopoz dönemi de kadınlarda varis riskini içermektedir.

Ayrıca uzun süre ayakça (dar bir alanda) çalışmak, fazla kilolu olmak, hareketiz bir yaşam sürmek de yine venöz yetmezliği risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Bacaklarda günün ilerleyen saatlerinde başlayan künt ağrılar, gece uykuyu haram eden kramplar ve bacakları olduğundan daha kalın gösteren ödem (şişlik) en sık görülen varis belirtileri arasında yer almaktadır. (3).

Varis belirtileri

Varis belirtileri, CEAP sınıflandırması ile ele alınmaktadır. C0, Venöz yetmezliğe dair herhangi bir bulgu yok demektir. C5,C6 ise hastalığın çok ileri derece olduğunu ve bacaklarda venöz ülser dediğimiz yaraların oluştuğunu ifade etmektedir.

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis tedavisi yöntemleri, ameliyat ve ameliyatsız yöntemler şeklinde 2 g ruba ayrılmaktadır. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri lazer, radyofrekans, köpük, skleroterapi ve yapıştırma şeklinde ayrıca kendi içerisinde ayrışmaktadır. (4).

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce, tedavinin mantığını anlayalım istiyorum.

Kısmen ya da tamamen bozulması sonucu yetersiz hale gelen kapakçıkların, onarımı maalesef mümkün değildir. Bu yüzden, tedaviler sorunlu kapakçıkların olduğu damar ya da yok etme yönündedir.

Kapakçıkları bozuk olan damar ya da damarlar, vücudumuzda kalmaya devam etmesi halinde, sürekli artan şikayetlere neden olmaktadır. Tedavinin ana kapsamı bu şekildedir.

Varis Ameliyatı

En eski yöntemlerden biri olmasına karşın, uygulayan hekim sayısı baya azaldı. Ameliyatta amaç, sorunlu damarı vücuttan çıkarmaktır. Bunun için Stripping Venektomi yöntemi uygulanmaktadır.

Kasım bölgesinde yapılan kesi ile damara ulaşılır. Bir kesi de bacaklarda, bilek noktasında yapılır. Sorunlu damar içerisine sokulan kateter (tıbbi tel) ile damar sıyırılarak çıkarılmaktadır.

Ameliyathane ve narkoz gerektirmesi nedeniyle ben mecbur kalmadıkça uygulamıyorum. Tedavi ücretinin artması, iyileşme sürecinin zaman alması da dezavantajları arasındadır.

Lazerle Varis Tedavisi

Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri arasında, hastaların yakından tanıdığı bir cihaz olan “lazer” öne çıkmakta; fakat sandığınız kadar etkili bir yöntem değildir. Lazer ile varis tedavisi, cilt üzerinden ve damar içinden olmak üzere iki şekilde yapılır.

Lazerle damar içi varis tedavisi

Cilt üzerinden uygulana lazer ile sadece kılcal damarlar tedavi edilir. Retiküler (orta boy) ve varikoz ven (kalın) varislerde işe yaramaz. Damar içinden uygulanan EVLA (Endovenöz lazer ablasyon) ile kalın varislerde etkilidir. Kılcal damarlar için kullanılmaz. Lazer kullanmak gerektiğinde, hekimin her iki yönteme hakim olması gerekir. (5).

Radyofrekans & EVRFA

Lazer ile aynı mantıkta bir uygulamadır. Aynı şekilde cilt üzerinden kılcal damarlar tedavi edilirken, damar içinden kalın varisler tedavi edilir. Lazere göre bir tık üstünlüğü olduğu söylenebilir.

Köpükle Varis Tedavisi

Tüm varislerde uygulanışı mümkün olan tedavilerden biri köpük uygulamasıdır. Kılcal damar ya da başparmak kadar genişlemiş toplardamarlarda bile uygulanabilir. (6)

Köpükle varis tedavisi

Damarları tahrip etmek için geliştirilmiş özel bir ilaç (sklerozan madde) kullanılmaktadır. İlacı olduğu gibi kullanmak yerine basit bir medikal alet ile (3’lü musluk) yardımı ile köpük haline getirilmekte ve çok ince bir enjektör yardımı ile sorunlu damar içine enjekte edilmektedir. Etkisini anında görebileceğiniz yöntemlerin başında gelmektedir.

Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Varis Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Varis tedavi ücretleri belirlenirken hastanın varis tipi, yaygınlık durumu ve uygulayacağımız tedavi yöntemlerini bir araya getirerek karar vermekteyiz. Hastayı görmeden, tedavi planı yapmadan ücret vermek maalesef mantıklı değildir. (7)

Bu nedenle sizleri muayene olmaya bekliyorum. Vakti olmayan ya da daha hızlı bilgi almak isteyenler içinde WhatsApp hattımız bulunmaktadır. Aşağıda yer alan görsele tıklayarak, WhatsApp uygulamasından hemen yazmaya başlayabilirsiniz. Ücretinizi resim göndererek de öğrenebilirsiniz.

Varis tedavi fiyatları

REFERANSLAR

1. Coşkun, O. (2020, 21 Kasım). Varis Hastalığı (Venöz Yetmezlik) Belirtileri, Nedenleri ve Teşhisi. Erişim adresi: https://www.ideaklinik.com/varis-hastaligi-venoz-yetmezlik.html

2. Gövercin, M. (2020, 2 Aralık). Varis Hastalığı, Nedenleri, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi. Erişim adresi: https://hastaliklar.medium.com/varis-hastaligi-nedenleri-belirtileri-teshis-ve-tedavisi-8b0f4ca60a69

3. London, N. J., & Nash, R. (2000). Varicose veins. Bmj, 320(7246), 1391-1394.

4. Beale, R. J., & Gough, M. J. (2005). Treatment options for primary varicose veins—a review. European journal of vascular and endovascular surgery, 30(1), 83-95.

5. Mundy, L., Merlin, T. L., Fitridge, R. A., & Hiller, J. E. (2005). Systematic review of endovenous laser treatment for varicose veins. British journal of surgery, 92(10), 1189-1194.

6. Jia, X., Mowatt, G., Burr, J. M., Cassar, K., Cook, J., & Fraser, C. (2007). Systematic review of foam sclerotherapy for varicose veins. British journal of surgery, 94(8), 925-936.

7. Kaya,A. (2020, 3 Aralık). Varis Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?. Erişim adresi: https://www.varisistanbul.com/varis-tedavi-ucreti-ne-kadar.html

60 comments

 1. Merhaba yuzde kilcallar tedavi olmazsa ne gibi sorunlar doğurur
  Op.Dr.EREN ANG Estetik sorunlar dışında problem yaratmaz.

 2. Hocam bende 4 seneden beri varis var ve sıkıntısını yaşıyorum bana uzman doktorlarımız ameliyat diyor bende ameliyattan korkuyorum acba size gelsem nasıl bir yol çizeriz bana yardimcı olabilirmisiniz..
  Birde bu varis ler sırt ağrısı yapıyormu onuda öğrenmek istiyorum..

  Op.Dr.EREN ANG : Varis sırt ağrısı yapmaz. Venöz doppler us. raporunuzu whatsapp tan 05321522675 e yollarsanız izleyeceğimiz ameliyatsız tedavi yöntemini ve ücret bilgisini sizinle paylaşabilirim.

 3. merhaba Eren hocam köpük tedavisinden sonra yüzde kaç oranında iyileşme gerçekleşiyor ?

  • merhaba mevcut varislerin tamamı tedavi ediliyor 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 detaylı bilgi için ulaşabilirsiniz

 4. hocam varis tedavisi olduktan sonra ortalama kaç gün sonra iyileşme oluyor ve tedavi süresi nasıl oluyor

  • merhaba
   aynı gün içinde siz günlük hayatınıza devam edebiliyorsunuz tedavi süresi kişiye hastalığa göre değişiyor detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz 0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 5. hocam 5 sene önce varis ameliyatı oldum şikayetlerim geçmedi .köpük tedavisi olabilirmiyim ?

  • merhaba öncelikle şikayetlerinizin varis kaynaklı olup olmadığını anlamak gerek eğer varise bağlı ise köpük tedavisi sonrası tamamiyle geçecektir
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 6. hocam ailesinde varis olan kişinin .varis olma olasılığı kaçtır ?

  • merhaba böyle bir oran verme şansımız yok ancak 1. dereceden olan aile fertlerinizde varsa sizde de yatkınlık olabilir var olan yatkınlığı tetikleyen durumlara dikkat ederseniz varis oluşumunu engellemiş olursunuz detaylı bilgi almak isterseniz
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006 bize ulaşabilirsiniz

 7. hocam 8 senedir boksör hocasıyım varislerim var. tedavi olduktan sonra spora devam edebiliyormuyum yoksa biraz ara vermek gerekiyormu?

 8. merhaba hocam varis tedavi olduktan sonra ilerde tekrarlama oluyormu ?

  • merhaba mevcut varisleriniz tedavi edildikten sonra düşük ihtimallede olsa yenileri oluşabilir bu yüzden doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız

 9. merhaba hocam varis ameliyatı oldum.ağrılarım geçmedi .köpük tedavisi olabilirmiyim?

 10. merhaba hocam damarlarımda tıkanıklık var varis tedavisi olabilirmiyim

  • buna dair olan raporunuzu bize ulaştırırsanız yardımcı olmaya çalışırız
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 11. MERHABA HOCAM KALP PİLİ OLAN HASTALARDA VARİS TEDAVİSİ YAPILABİLİRMİ ? HERHANGİ BİR SORUN YAŞANIRMI ?

 12. Hocam ben sol bacağımdan lazerle varis ameliyatı oldum 15 gün odu sun kasıklarına kadar olan damarlarda ağrı mevcut bu normal mi ve su an varis çorabı kullaniyorum ne kadar süre çorabı kullanmam gerekir ve damardaki ağrılar ne kadar zaman alır şimdiden çok teşekkürediyorum cevabınıza

  • merhaba yapılan ameliyata bağlı kişiye göre değişir bunu size tavsiye eden hekiminize danışmalısınız.geçmiş olsun

 13. HOCAM BENİM KALP HASTASIYIM VARİS TEDAVİSİ OLABİLİRMİYİM ?

 14. MERHABA HOCAM BENİM BACAKLARIMDA VARİS VAR AMA BENİ SAĞLIK OLARAK RAHATSIZ ETMİYO GÖRÜNTÜ OLARAK RAHATSIZ OLUYORUM NASIL BİR ÇÖZÜM SUNARSINIZ BABA ?

  • muayene olmalısınız genel durumunuz değerlendirildikten sonra tedavi yapılabilir 0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 15. hocam varisim var ve adyamanda yaşyorum tedavi olmam için ne kadar zaman lazım çünkü izin alacağim hemen iyileşebilir miyim?
  op.dr.eren ang : En fazla bir haftada tedaviniz tamamlanır.

 16. HOCAM AYAKLARIM ÇOK KAŞINTI YAPYOR VE ŞİŞYOR AİLEDE KİMSEDE VARİS YOK VE ACABA VARİSİM Mİ VAR DİYE DÜŞÜNDÜM NE ÖNERİRİSNİZ?
  op.dr.eren ang : venöz doppler us eşliğinde kalp damar cerrahisi muayenesiyle şikayetinizin varis nedenli olup olmadığı anlaşılır.

 17. merhaba hocam benim varisim var ve kanada da yaşyorum 2 hafta sonra gitceğim iç ve diş varisim var bu sürede tedavi olabilme şansım var mi?
  op.dr.eren ang : Tedaviniz birkaç günde biter.

 18. hocam hamilelikten göbeğmde kılcal varis oluştu onu nasıl bir tedavi öneririsniz?
  op.dr.eren ang :Ücretsiz muayene sonrası lazer,radyofrekans,skleroterapi yöntemlerinden size en uygununu belirleriz.

 19. hocam iç varis için en iyi tedavi ne öneririsniz?
  op.dr.eren ang : muayene ederek kişiye özel tedavi plnlanmalıdır.

 20. hocam varisim var spor yapsam bi sorun olur mu ?
  op.dr.eren ang : Varis hastalarına spor öneriyoruz,faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim