Varis Tedavisi

Sayfada her ne kadar ameliyatlar da özetle anlatılmış olsa da tüm varisleri ameliyatsız yöntemlerle tedavi etmekteyiz. 1 mm den ince kılcal damarlardan 25 mm kalınlığında olanlara kadar hepsini işinize ara vermeden 10-20 dakikalık bir kaç seansla tamamen tedavi edebilmekteyiz.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ: İki gruba ayırabiliriz
Ameliyatsız tedaviler
Ameliyatla tedaviler

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Lazer Varis Tedavileri
Değişik lazer tipleri vardır, EVLA dışındakiler deri üzerinden uygulanır ve kılcal varisleri için uygulanır. Mikro skleroterapi uygulanamayan vakalarda radyo frekans veya lazer uygulanır. İşlem acısızdır, 1-3 seans sürebilir.

Radyo Frekansla Varis Teadvisi
Damarın içinden uygulanan EVRFA yanı sıra deri üzerinden uygulanan yöntemdir. Kılcal damar çatlamalarının tedavisinde uygulanır. Lazere benzer şekilde 1-3 seans gerekebilir. Damar uygulandığı anda yok olur.

Skleroterapi ile Varis Tedavisi
Damarın içine ilaç verilerek yapılır, ilaç verildiği anda damarın iç yüzeyi tahrip olur, damarı tıkar ve haftalar içinde tamamen tedavi olur. 2 mm ile 25 mm arasındaki tüm damarların yok edilmesi mümkündür. 10-20 dakikada tedavi tamamlanabilir. 1-2 seansta tüm varisler yok edilir.

Köpükle Varis Tedavisi
Skleroterapide verilen ilaç köpürtülerek verilir. Aynı miktarda ilaçla daha fazla damarı tedavi etmek mümkündür. Skleroterapiye kıyasla daha başarılı bir yöntemdir.

Ameliyatlar; Klasik ve çağdaş yöntemler vardır, klasik yöntemleri uygulayan giderek azalmıştır.

Çağdaş Varis Ameliyatları; Kesme işlemi yapılmadan direk damarın içinden uygulanırlar. İş gücü kaybı klasik olanlara kıyasla daha azdır.

ENDOVENÖZ LAZER TEDAVİ (EVLA): Lazer iğne yardımıyla varisleşmiş damarın içine girilerek damar lümeninin kapatılması işlemidir. Lümeni kapandığı için içinden kan geçmeyen, iptal olan damar aylar içinde vücut tarafından emilerek yok edilir. Bu işlemler kılcal damarlarda cilt üzerinden uygulanmaktadır. Haftalar, bazen aylar içerisinde kaybolan hafif morluk ve renk değişiklikikleri dışında dezavantajı yoktur.

ENDOVENÖZ RADYO FREKANS TEDAVİ (EVRFA): Lazere benzer bir uygulamadır, lazer enerjisi yerine radyo frekans enerjisi verilir. Kalın iğnenin içerisinden varisin gönderilen tel ısıtılarak hastalıklı damar tedavi edilir.

YAPIŞTIRMA TEDAVİSİ; Zamk tedavisi de denmektedir, varisli damarın içine gönderilen ince bir boru yardımışla damarı içerden yapıştıran siyano akrilat adlı madde enjekte edilir, yapıştırıcı verildiği anda içerden yapışır, tıkanır ve zamanla vücut tarafından emilerek yok olur.

Genel olarak ameliyatsız yöntemleri tercih etmekteyiz, ameliyatsız tedavilerin avantajları;
Çok inceler olduğu kadar çok kalın varisler de tedavi edilebilir
İşlem kısadır 10-20 dakikada biter
İş gücü kaybı yoktur, öğle arasında bile uygulanabilir
Narkoz, tahlil gerektirmez
Daha ekonomiktir
Hastanede olması şart değildir, muayenehane şartlarında güvenle yapılabilri
İz kalmaz

Klasik Varis Ameliyatı Yöntemleri

1- CERRAHİ (Stripping ameliyatı): Varisli damar cerrahi olarak çıkartılır veya bağlanarak kan dolaşımı iptal edilir. Bu damar zaten görevini yapmadığından çıkartılmasında veya dolaşımının iptal edilmesinde sakınca yoktur. Ayrıca koroner by-pass gibi operasyonlarda varisli damarlar, greft olarak kullanılamaz. Ameliyat izleri, yaygın morluklar, anesteziye bağlı şiddetli baş ağrısı ve kesi yerlerindeki ağrılar nedeniyle işgücü kaybı dezavantajlarıdır. Çıkarılması mümkün olmayan ana toplar damar yetmezliklerinde kapak onarımı ameliyatları mevcuttur ancak sonuçları başarılı olmadığından günümüzde uygulanmamaktadır.
2-Pake Exizyonu; Sınırlı alanda varsa deri küçük küçük kesilerek genişlemiş damarlar çıkarılır. Kolay ama başarısı daha düşük bir yöntemdir.

 

 

60 comments

 1. Ayaklarim geceleri cok kasiniyor hocam varisten olabilir mi
  dr. eren ang
  Olabilir efendim, varis kaşıntı yapabilir.

 2. merhabalar hocam ayak altinda yanma ve bacak agrisi varisten kaynaklanabilirmi teşekkürler
  Dr.Eren Ang
  Olabilir. Ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. İyi günler..

 3. yüzümde ve burun kenarlarımda oldukça kılcallarım mevcut. Ben bunlardan çok rahatsızım. yardımcı olurmusunuz.
  DR. EREN ANG
  skleroterapi, lazer, radyofrekans yöntemlerinden size en uygununu belirlememiz için önce muayene olmanız gerekli. Muayenemiz ücretsizdir. Tedavi ücreti KILCALLARIN yoğunluğuna göre belirlendiğinden muayene etmeden bilgi vermemiz zor. ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. 05321522675 ya whatsapp tan resim atarsanız ücret bilgisi verebilirim. İyi günler..

 4. gözlerimin altlarında belirgin damarlar var tedavisi varmıdır
  dr. eren ang
  merhaba fatma hanım ayaktan, 10 dakikalık seanslarla ameliyatsız tedavi ederiz. köpük, lazer, radyofrekans yöntemlerinden size en uygununu belirlememiz için önce muayene olmanız gerekli. Muayenemiz ücretsizdir. Tedavi ücreti varislerin yoğunluğuna göre belirlendiğinden muayene etmeden bilgi vermemiz zor. ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. İyi günler..

 5. Hocam varislerim var bircok doktora muayene oldum ameliyat diyorlar lazer diyorlar. Ben ameliyatsiz yontemle tedavi olmak istiyorum yardimci olurmusunuz
  dr. eren ang
  merhaba buse hanım, varislerinizi ayaktan, 10 dakikalık seanslarla ameliyatsız tedavi ederiz, tedavi sonrası şikayetlerinizden kurtulursunuz. köpük, lazer, radyofrekans yöntemlerinden size en uygununu belirlememiz için önce muayene olmanız gerekli. Muayenemiz ücretsizdir. Tedavi ücreti varislerin yoğunluğuna göre belirlendiğinden muayene etmeden bilgi vermemiz zor. SGK lı hastalarımıza %50 indirim yapıyoruz. ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. İyi günler..

 6. hocam bende kılcal damarlar var onların tedavisini yaptırmak istiyorum ne kadar tedavi ücreti ?
  dr. eren ang
  merhaba koray bey, varislerinizi ayaktan, 10 dakikalık seanslarla ameliyatsız tedavi ederiz, tedavi sonrası şikayetlerinizden kurtulursunuz. köpük, lazer, radyofrekans yöntemlerinden size en uygununu belirlememiz için önce muayene olmanız gerekli. Muayenemiz ücretsizdir. Tedavi ücreti varislerin yoğunluğuna göre belirlendiğinden muayene etmeden bilgi vermemiz zor. SGK lı hastalarımıza %50 indirim yapıyoruz. ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. İyi günler..

 7. hocam 6 sene önce varisten ameliyat oldum. şimdi daha kötü bir hale geldi. daha büyük damarlar oluştu. kılcallar da çoğaldı.
  Op.Dr.Eren ANG
  Muayenemiz ücretsiz olup gelirseniz ultrason eşliğinde değerlendiririz. Tüm varislerinizi ameliyatsız yöntemlerle ağrısız, acısız ve siz günlük hayatınıza devam ederken tedavi eder, pırıl pırıl yaparız. Tedavilerimiz 1 yıl garantili olup, başka bir bölgede yeni kılcal veya varis oluşumu söz konusu olursa bu yeni varis oluşumlarını da ücretsiz tedavi ederiz. Kliniğimiz FSM bulvarında, 05321522675-2471006-2491006 dan adres bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

 8. AYHAN BİLİCİ

  HOCAM İYİ GÜNLER…

  BENİM SAĞ AYAĞIMDA İLERİ DERECEDE VARİSLERİM VAR, DEVAMLI AĞRI YAPIYOR..
  SOL AYAĞIMDAN. GEÇEN SENE AMELİYAT OLDUM..
  FAKAT SIKINTILARIM DEVAM EDİYOR…. AMELİYATSIZ.. VARİS TEDAVİSİ YAPABİLİRMİYİZ.. TABİKİ SİZ BACAKLARIMI.. GÖRMEDEN.. KARAR VEREMESSİNİZ
  BİLİYORUM..KLASİK KESEREK AMELİYAT YAPMAK İSTEMİYORUM.. İŞ VERİMLİĞİ.. AÇISINDAN..ÇOK ÖNEMLİ..

  SELAMLAR.. AYHAN BİLİCİ.. 0-535-2527676
  Op.Dr.Eren ANG: Asistanım sizi arayacak, muayene edip ameliyatsız çözüm üretiriz merak buyurmayın efendim.

 9. hocam sağ bacağımda varislerim ilerlemekte oturunca uyuşma oluyor tedavi olsam kalıcı olurmu?

 10. hocam merhaba mesleğimden dolayı ayakta durmak zorundayım. ve belli zaman sonra bacaklarım acılı ağrı durumu yaşıyo.belli zamanlar uyuşuyor. varislerimde var sizce tedavi bunlara kesin çözüm olurmu?

  • şikayetleriniz varislere bağlı ise eğer tedavi olduktan sonra çözüm olabilir.
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 11. hocam varis yaşla alakalı mi?

 12. hocam varism çok ilerlemiş ve geceler uyamyorum agrım var ayaklarım mus mor her tarafı çok tedavi oldum fakat çok faydasını görmedim ne öneririsiniz?

  • merhaba ne tedavisi oldunuzda fayda görmediniz anlayamadım 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 burdan bize ulaşın yardımcı olmaya çalışalım

 13. hocam ayaklarım çok şişyor ve agrım var geceler uyamyorum kiloda var ne öneririsniz?

  • öncelikle şişliğe neden olan sorunu bilmek gerek tabiki önceliliğiniz kilo vermek olmalı muayene gerek
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 14. hocam benim iç varsim var ve agrım var yani dişte bişey yok agrı için ne yapmalıyım
  op.dr.eren ang :Kalp damar cerrahına muayene olmalısınız. 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 gelmeden arayıp detaylı bilgi alın.

 15. HOCAM TAM AYAK BİLEĞİMDE ORDA VARİS VAR BİDE MOR GİBİ OLDU NE YAPMALIYIM?
  op.dr.eren ang :Kalp damar cerrahına muayene olmalısınız. 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 gelmeden arayıp detaylı bilgi alın.

 16. HOCAM VARİSİM VAR AMA GENİTALDE TAM OLARAK NASIL BİR TEDAVİ UYGUN GÖRYORSUNUZ?
  op.dr.eren ang : Köpük tedavisi uygun olur.

 17. fatih bayındır

  Mergaba hocam..sol ve sağ ic ayak bölgesinde morluk gibi kızarıklıklar var damarlarda ayak bölgesinde belirgin damar kararmalarıda mevcut cesitli videoları izledim..kan pıtılaşmasına neden olabiliyormus..ciger ve kalbe cok buyuk zararı varmış..bende nefes darlığıda başladı sigarayı bıraktım…yasım 39 daha fazla ilerlemesini istemiyorum…piskolojik olarak her aklıma geldiğimde morelim bozuluyor duşa coraplarımı cıkartmıyor yada karanlıkta banyo yapıyorum…varis tedavisi cok kapsamlı bir hastalık..cevremde bazı hastaları dinletim..ama kesin bir cozum bulanı görmedim..tedavisi mümkünmü neden bu konuda uzman doktorların uyguladığı tedaviler farklı yöntemler ayrı ..bu konuda yardımcı olursanız sevinirim başarılarınızın devamını dilerim..
  op.dr.eren ang : Geçmiş olsun, detaylı bir venöz doppler usg yapılarak varisin türü değerlendirildikten sonra bir çok yöntem içinden size uygun olanı beraber seçeriz. Her yöntemin artısı ve eksisini anlatırım birlikte karar veririz. Tedavilerimiz bir sene garantilidir.

 18. hocam sol dizim ağrıyor yani tuvalite otururken ağrısı olur yada buktuğmde hastanaye gittim baktim bişey çikmadi acaba varis mi var ne önerirsiniz?
  op.dr.eren ang : Kas iskelet sistemiyle ilgili bir sorun gibi görünüyor, travma öykünüz varsa ortopedi, yoksa fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine başvurunuz.

 19. hocam yüzümde kılcal damar var ve çok kırmızı tedavi amaçlı ne yapmalıyım?

  op.dr.eren ang : damar çapına göre skleroterapi, radyofrekans veya lazer yöntemlerinden uygun olanı seçerek tedavi ederiz.

 20. hocam annemde varis var ve odem oldu acaba varis odem yapar mi?

  op.dr.eren ang : mümkündür, venöz dopler us ile değerlendirilmeli.

 21. hocam varisim var spor yapsam bi sorun olur mu ?
  op.dr.eren ang : Varis hastalarına spor öneriyoruz,faydalıdır.

 22. hocam iç varis için en iyi tedavi ne öneririsniz?
  op.dr.eren ang : muayene ederek kişiye özel tedavi plnlanmalıdır.

 23. hocam hamilelikten göbeğmde kılcal varis oluştu onu nasıl bir tedavi öneririsniz?
  op.dr.eren ang :Ücretsiz muayene sonrası lazer,radyofrekans,skleroterapi yöntemlerinden size en uygununu belirleriz.

 24. merhaba hocam benim varisim var ve kanada da yaşyorum 2 hafta sonra gitceğim iç ve diş varisim var bu sürede tedavi olabilme şansım var mi?
  op.dr.eren ang : Tedaviniz birkaç günde biter.

 25. HOCAM AYAKLARIM ÇOK KAŞINTI YAPYOR VE ŞİŞYOR AİLEDE KİMSEDE VARİS YOK VE ACABA VARİSİM Mİ VAR DİYE DÜŞÜNDÜM NE ÖNERİRİSNİZ?
  op.dr.eren ang : venöz doppler us eşliğinde kalp damar cerrahisi muayenesiyle şikayetinizin varis nedenli olup olmadığı anlaşılır.

 26. hocam varisim var ve adyamanda yaşyorum tedavi olmam için ne kadar zaman lazım çünkü izin alacağim hemen iyileşebilir miyim?
  op.dr.eren ang : En fazla bir haftada tedaviniz tamamlanır.

 27. MERHABA HOCAM BENİM BACAKLARIMDA VARİS VAR AMA BENİ SAĞLIK OLARAK RAHATSIZ ETMİYO GÖRÜNTÜ OLARAK RAHATSIZ OLUYORUM NASIL BİR ÇÖZÜM SUNARSINIZ BABA ?

  • muayene olmalısınız genel durumunuz değerlendirildikten sonra tedavi yapılabilir 0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 28. HOCAM BENİM KALP HASTASIYIM VARİS TEDAVİSİ OLABİLİRMİYİM ?

 29. Hocam ben sol bacağımdan lazerle varis ameliyatı oldum 15 gün odu sun kasıklarına kadar olan damarlarda ağrı mevcut bu normal mi ve su an varis çorabı kullaniyorum ne kadar süre çorabı kullanmam gerekir ve damardaki ağrılar ne kadar zaman alır şimdiden çok teşekkürediyorum cevabınıza

  • merhaba yapılan ameliyata bağlı kişiye göre değişir bunu size tavsiye eden hekiminize danışmalısınız.geçmiş olsun

 30. MERHABA HOCAM KALP PİLİ OLAN HASTALARDA VARİS TEDAVİSİ YAPILABİLİRMİ ? HERHANGİ BİR SORUN YAŞANIRMI ?

 31. merhaba hocam damarlarımda tıkanıklık var varis tedavisi olabilirmiyim

  • buna dair olan raporunuzu bize ulaştırırsanız yardımcı olmaya çalışırız
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 32. merhaba hocam varis ameliyatı oldum.ağrılarım geçmedi .köpük tedavisi olabilirmiyim?

 33. merhaba hocam varis tedavi olduktan sonra ilerde tekrarlama oluyormu ?

  • merhaba mevcut varisleriniz tedavi edildikten sonra düşük ihtimallede olsa yenileri oluşabilir bu yüzden doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız

 34. hocam 8 senedir boksör hocasıyım varislerim var. tedavi olduktan sonra spora devam edebiliyormuyum yoksa biraz ara vermek gerekiyormu?

 35. hocam ailesinde varis olan kişinin .varis olma olasılığı kaçtır ?

  • merhaba böyle bir oran verme şansımız yok ancak 1. dereceden olan aile fertlerinizde varsa sizde de yatkınlık olabilir var olan yatkınlığı tetikleyen durumlara dikkat ederseniz varis oluşumunu engellemiş olursunuz detaylı bilgi almak isterseniz
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006 bize ulaşabilirsiniz

 36. hocam 5 sene önce varis ameliyatı oldum şikayetlerim geçmedi .köpük tedavisi olabilirmiyim ?

  • merhaba öncelikle şikayetlerinizin varis kaynaklı olup olmadığını anlamak gerek eğer varise bağlı ise köpük tedavisi sonrası tamamiyle geçecektir
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 37. hocam varis tedavisi olduktan sonra ortalama kaç gün sonra iyileşme oluyor ve tedavi süresi nasıl oluyor

  • merhaba
   aynı gün içinde siz günlük hayatınıza devam edebiliyorsunuz tedavi süresi kişiye hastalığa göre değişiyor detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz 0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 38. merhaba Eren hocam köpük tedavisinden sonra yüzde kaç oranında iyileşme gerçekleşiyor ?

  • merhaba mevcut varislerin tamamı tedavi ediliyor 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 detaylı bilgi için ulaşabilirsiniz

 39. Hocam bende 4 seneden beri varis var ve sıkıntısını yaşıyorum bana uzman doktorlarımız ameliyat diyor bende ameliyattan korkuyorum acba size gelsem nasıl bir yol çizeriz bana yardimcı olabilirmisiniz..
  Birde bu varis ler sırt ağrısı yapıyormu onuda öğrenmek istiyorum..

  Op.Dr.EREN ANG : Varis sırt ağrısı yapmaz. Venöz doppler us. raporunuzu whatsapp tan 05321522675 e yollarsanız izleyeceğimiz ameliyatsız tedavi yöntemini ve ücret bilgisini sizinle paylaşabilirim.

 40. Merhaba yuzde kilcallar tedavi olmazsa ne gibi sorunlar doğurur
  Op.Dr.EREN ANG Estetik sorunlar dışında problem yaratmaz.

 41. Hocam merhaba kardesimin dudagında hemanjiom vardı. Tedavisini yaptırdik ama şişlik kaldı. Bu şişlik için yapilabilecek birsey varmı
  Op.Dr.EREN ANG :Köpük tedavisi yapılabilir. Görmek lazım efendim.

 42. Doktor bey bacaklarımın arka tarafında kalın damarlar var. ağrı falan yok ama görüntüsü rahatsız ediyor. ücret bilgisini nasıl öğrenebilirim
  op.dr.eren anğ
  varislerin yaygınlığına göre ücret bilgisi verilmektedir.05321522675 bilgi alabilirsiniz.

 43. Iyi aksamlar sag kalcamdan amaliyat olduktan sonra damarlar cikt baze agriyapiyor
  op.dr.eren anğ
  muayene ardından şikayetiniz hakkında bilgi verebiliriz.05321522675 bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim