Varis Nedir?

Toplumda en sık görülenhastalıklardan bir tanesi toplardamarlarda genişleme anlamına gelen varis hastalığıdır. Yazımızda varis hastalığının ne olduğu ve neden ortaya çıktığı ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

İnsan vücudunda atardamarlar ve toplardamarlar olmak üzere 2 ana damar grubu ve bunları birbirine bağlayan kılcallar bulunmaktadır. Atardamarlar kalpte temizlenen kanın vücuda dağıtılmasını sağlar. Toplardamarlar ise kullanılmış kanın temizlenmek üzere kalbe taşınmasını sağlar. Kullanılmış kan kalbe taşınırken geriye kaçmaması ve sızıntı olmaması için toplardamarlar üzerinde belirli aralıklarla konumlanan kapakçıklar bulunmaktadır.

Toplardamarlar özellikle bacaklardan ve baldır bölgesinden kanı kalbe taşırken yer çekimine aksi yönde hareket etmek zorunda kalır. Bu durum kapakçıklara uygulanan baskının artmasına neden olur ve kapakçıklar zaman içerisinde yıpranır. Yıpranan kapakçıklar kanın geriye sızmasını engelleyemez hale gelir ve kirli kan bölgede birikmeye neden olur. Kirli kanın birikmesi damarların yapısal olarak genişlemesine yani varis oluşmasına neden olur.

Varis Türleri Nelerdir?

Varis, kılcallar ve toplardamar genişlemesi olarak kategorize edilebilir. Kılcallar tıbbi olarak Telenjiektazi olarak adlandırılır. Toplardamar genişlemeleri ise kendi içersinde orta ve büyük ölçekli olarak sınıflandırılır. Toplardamar genişlemeleri ise 4mm den küçük olanlar retiküler daha büyükler ise safen venler olarak adlandırılır.

Kılcal Varisler -Telenjiektazi –

Kılcal varisler 1mm den küçük olan örümcek ağımsı bir görünüme sahip olan damarsal lezyonlardır. Tıbbi olarak herhangi bir şikayete neden olmazlar. Ancak estetik açıdan oldukça rahatsız edici bir görünüme neden olurlar.

Toplardamar genişlemeleri tedavi edilmezlerse büyük çaplı varislere dönüşürler ve neden olduğu şikayetlerin şiddetinde artış gözlenir. Ancak kılcallar da durum farklıdır. Tedavi edilmezler ise çaplarında genişleme olmaz. Yani daha büyük varislere dönüşmezler. Ancak hızlıca yayılma eğilimindedirler. Bu nedenle erken dönemde müdahalesi önerilir.

Retiküler (Orta Kalınlıktaki) Varisler

3-4 mm arasındaki çapta olan damar genişlemeleri orta düzeyli varisler olarak kabul edilir. Mavimsi ve morumsu renktedirler. Bu yapılar cilt üzerinden gözlenebilir. Tedavi edilmedikleri takdirde büyük çaplı varislere dönüşürler.

Kalın Varisler

4 mm ve üzerinde olan varisler büyük olarak kategorize edilir. Bu aşamada ki varislerde görülen şikayetlerin boyutu oldukça rahatsız edici olabilir. Kalın varisler hem ciltten kabarık bir görünüme sahiptir hemde ciltte renk değişimine neden olurlar. Bu aşamada ki varisler tedavi edilmezse kanama yapabilir ve bacak ülseri oluşmasına neden olabilir.

Varislerin tespit edilmesi ve türünün belirlenmesi için doktora başvurulmalıdır. Hastalığa yönelik şikayetler görülmeye başlandığında vakit kaybetmeden doktora başvurulması önerilir. Aksi takdirde kılcallar daha geniş bir alana yayılabilir ve toplardamar genişlemelerinin de derecesi ilerleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim