Varis Neden Olur? Kimlerde Görülür? Kimler Risk Altında?

Varis toplumda neredeyse her iki kadından birinde ve her üç erkekten birinde görülen bir sağlık sorunudur. Bu yazımızda sizlere oldukça yaygın olan bu sağlık sorununun neden olduğundan ve  risk oluşturan faktörlerden bahsedeceğiz. Genetik, uzun süre ayakta kalmak, uzun süre oturmak, gebelik, yaş ilerlemesi ve fazla kilolar gibi faktörler hastalığın oluşmasına uygun zemin hazırlayarak risk oranını arttırmaktadır.

Damar genişlemelerini etkileyen birçok farklı etken bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ailesel Yatkınlık
  • Gebelik
  • Uzun Süre Ayakta Kalmak
  • Fazla Kilolar
  • Hareketsizlik
  • Yaş İlerlemesi
  • Menopoz

Genetiğin Varis Üzerindeki Etkisi

Pek çok hastalık genlerle bir sonraki nesle aktarılmakta veyahut yatkınlık oluşmasına neden olmaktadır. Damar genişlemesi sorunu da genetik olarak yatkınlık ile ilişkilendirilen sağlık sorunlarından birisidir. Standford Üniversitesinde yapılan bir çalışmada 30 farklı gen varislerle ilişkilendirilmiştir. [1] Ayrıca varis hastaları arasında yapılan çalışmalar her iki ebeveyninde de varis olan kişilerin yaklaşık olarak %90 oranında risk altında olduğu tespit edilmiştir.

Cinsiyet faktörü de hastalıkla ilişkilendirilmektedir. Kadınlar erkeklere oranla daha fazla risk altındadır. Bunun nedeni ise kadın bedeninde zaman zaman (gebelik, menopoz) hormonal değişimlerin yaşandığı dönemler bulunmasıdır. Bu dönemde salgılanan bazı hormonlar toplardamar yüzeylerinde gevşemeye neden olarak hastalığın oluşmasına uygun zemin hazırlamaktadır.  Örneğin Chicago’da bulunan bir araştırma merkezi ailesinde varis öyküsü bulunan kız evlatlarda riskin %60 erkeklerde ise riskin %25 olduğunu tespit etmiştir. [2]

[1] https://www.medicalnewstoday.com/articles/323187.php

[2]  https://www.chicagoveininstitute.com/varicose-vein-statistics/

Uzun Süre Ayakta Kalmak – Uzun Süre Oturmak

Uzun süre ayakta kalmanın varis oluşmasına neden olduğu genelde herkes tarafından bilinmektedir. Hatta öğretmenlerin dersleri ayakta anlatması sebebiyle varis, toplumda öğretmen hastalığı olarak da bilinmektedir. Ancak günümüzde yalnızca öğretmenler değil uzun süre ayakta kalmayı ya da oturmayı gerektiren bütün meslekler damar genişlemesine uygun zemin hazırlamaktadır.

Uzun süre oturmanın ve ayakta kalmanın varise neden olmasının sebebi dolaşımı olumsuz etkilemektedir. Ayakta durma konumunda iken kanın kalbe pompalanması zorlaşmaktadır. Aynı şekilde oturma pozisyonunda iken bacakların katlanması da kanın kalbe iletilmesini zorlaştırmaktadır. Kan iletiminin zorlaşması toplardamar üzerinde bulunan kapakçıkların süreç içerisinde yıpranmasına neden olmaktadır. Yıpranan kapakçıklar ise kanın geriye kaçmasını engelleyemeyecek duruma gelir ve kirli kan kalbe taşınırken geri kaçma yaparak bölgede birikir.

Gebelik

Gebelik ile birlikte kadın bedeni kendisini bebeğin varlığına hazırlayack değişimler geçirmeye başlar. Bu durumda hormonal değişimler yaşanır. Ayrıca bebek gün ve gün anne karnında büyür. Bu büyüme hem bölgede baskının artmasında hem de vücutta bebek için kan miktarının arttırılması anlamına gelmektedir. Hormonal değişimler ile toplardamarlarda genişleme meydana gelir. Bebeğin varlığı ve kan miktarının artması ile de gevşemiş damarlara uygulanan baskı artarak yapısal bozulmalara neden olur. Yapısal olarak genişleyen damarlarda ise varisler oluşur.

Yaş İlerlemesi

Maalesef ki yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan sağlık sorunları arasında paralellik bulunmaktadır. Yani yaşın ilerlemesi ile hastalıklarda da ciddi boyutta artış görülmektedir. Bu hastalıklardan birisi de varis hastalığıdır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte zamana bağlı olarak damar kapakçıklarında yıpranmalar olur ve kirli kan bölgede birikmeye başlar. Bu durum ise varis oluşmasına neden olur.

Yapılan araştırmalar 45 yaşını geçmiş kadınların neredeyse yarısından fazlasında varis problemi olduğunu tespit etmiştir.

Fazla Kilolar

Fazla kilonun neden olduğu sağlık sorunlarından birisi de damar genişlemesidir. Fazla kilo özellikle bacaklara daha çok yük binmesine yani baskı uygulanmasına neden olmaktadır. bu durumda kanın kalbe taşınmasını zorlaştırarak varis oluşturmaktadır.

Yazımızda varis riskini arttıran faktörler nedenleri ile birlikte ayrıntılı olarak aktarılmıştır. Özellikle risk grubunda olan bireyler önlem alarak hastalığın ortaya çıkmasını engelleyebilir veya ortaya çıkan hastalığın ilerleyişini yavaşlatabilir.

Menopoz

Menopoz dönemi de tıpkı gebelik gibi hormonal anlamda kadın bedeninde değişimler yaşanan bir dönemdir. Bu dönemde hormonlarda yaşanan değişimler yaşında ilerlemesi ile birlikte varis görülme riskini arttırmaktadır.

Yapılan çalışmalar 25 yaş üstü her iki kadından birinde ve her 3 erkekten birinde varis görülme riski oluğunu tespit etmiştir. [3] Kadınlar erkeklere göre daha fazla risk altındadır. Bunun nedeni ise gebelik, menopoz gibi hormonal değişimlerin yaşandığı süreçlerdir.

[3] https://utahveins.com/laser-treatment-for-varicose-veins-utah/

Hareketsizlik

Varisi tetikleyen faktörlerde kendi içerisinde birbiri ile ilişkilidir. Örneğin fazla kilolu olan insanlar büyük çoğunlukla hareket miktarı az olan insanlardır. Ya da tam tersi düşünülebilir. Az hareket eden insanların çoğu zaman kilosu fazla olan insanlar olabilmektedir.

Hareket miktarı doğrudan dolaşım sistemini etkilemektedir. Sağlıklı bir dolaşım sistemi için spor, yürüyüş, gündelik hareket miktarının arttırılması önerilmektedir.

Baldır ve uyluk kaslarının aktif çalıştırılmasını sağlayan spor veya egzersizler dolaşımın sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar. Ayrıca varis kaynaklı bacak ağrısı şikayetlerinde de hafifleme de sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim