Varis Hastalık mı Estetik Sorun mu?

Varis denilince estetik ve hastalık olarak ikiye ayrılan toplardamar genişlemeleri anlaşılmalıdır. Estetik olan varis sorununda sebep önemli bir dolaşım problemi olmayıp, bu genişlemeler sonucunda da dolaşım problemi olmaz. Estetik olan varisler genelde 4 mm çapa kadar olan, telenjiektazi veya retiküler ven olarak adlandırılan kılcal damar genişlemeleri olsa da bazen 4 mm çapın üstündeki varis pakeleri de trunkal venöz yetmezlik olmadan sadece estetik bir problem olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Estetik sorun mu

Telenjiektazi- spider venler alt ekstremite dışında yüzde, yanaklar ve burun bölgesinde de oluşarak hastayı estetik açıdan rahatsız edebilirler. Kırmızı lekeler şeklinde görülen bu damar yumakları alkolizmde östrojen artışı nedeniyle de sık görüldüğünden hastalara alkolik insan görüntüsü kazandırabilirler.

Altta yatan sebep dolaşım probleminden ziyade genetik, yüksek östrojen ( dışarıdan alım, doğum kontrol hapları, alkolizm, aşırı kilo ), kortizonlu krem, ilaç kullanımı olabileceği gibi açık tenli insanlarda güneş tahrişi sonrası da görülebilir.

Bacaklarda görülenler nadiren venöz yetmezlik gibi bir dolaşım problemi nedeniyle de oluşabilirler. Varis hastalığında ise venöz yetmezlik sözkonusudur, estetik yanı sıra ciddi bir sağlık problemidir

5 comments

 1. Hocam alt bacaklarımın ön kısmında belirgin damarlar var . ağrı falan olmuyor ama ben estetik açıdan rahatsızım . bunları yok etmenin zararı var mı
  op.dr.eren anğ
  ağrı yapmaması varisiniz olmadığı anlamına gelmez. başlandıç evresinde de olabilirsiniz bu yüzden ilerlemeden tedavi olmak daha sağlıklıdır.

 2. Hocam gece ayaklarım çok yanıyor. şeker olabilir dediler ama bir şey çıkmadı. belirgin damar yok sadece birkaç yerde kılcal var hafif. yanmayı bunlar yapar mı
  op.dr.eren anğ
  muayene edip değerlendirmek gerekir.05321522675 bilgi alabilirsiniz.

 3. Benim bacaklarında kılcal damarlar var ve etek giyemiyorum bu yüzden. Ücreti nedir bu işlemin hocam?
  op.dr.eren anğ
  muayene ardından kılcal damar sorununuzun yaygınlığına göre ücret bilgisi verilmektedir.

 4. Hocam bacaklarimda kilcallarım var babamda da vardı. Ameliyat oldu gecti. Ama ben ameliyat olmak ve varis çorabi giymek istemiyorum. Bana onerebileceginiz başka birsey varmi ?
  Op.Dr.EREN ANG : Tüm varislere ameliyatsız çözümler sunabiliyoruz. Bekleriz efendim.

 5. Hocam ayaklarim cok sisiyor geceleri agriyor. Sizce bu varisten kaynakli olabilir mi
  dr. eren ang
  olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim