Varis Belirti ve Şikayetleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere varis hastalığının belirti ve şikayetleri hakkında ayrtınlı bilgi vereceğiz.Varis hastalığının temel ve en belirgin şikayetleri şu şekilde sıralanabilir; damarların genişleyip cilt yüzeyinde görülebilecek hale gelmesi, ağrı,  şişlik, ödem, kaşıntı, kramp, kanama ve bacak ülseridir.

Bacak Ağrısı

Varis hastalığının en sık karşılaşılan ve ilerleyen aşamalarda en bezdirici belirtisi bacaklarda ortaya çıkan ağrı şikayetidir. Varis oluşumu ile birlikte sorunlu damarlarda dolaşım problemleri görülür. Dolaşımın problemli olması kirli kanın bölgede birikmesine ve damara uygulanan baskının artmasına neden olur. Bu durum bacaklarda ağrı oluşmasına neden olur.

Bacaklarda ağrı oluşmasının birçok farklı sebebi bulunabilir. Bu nedenle her ağrının varise yorulması doğru olmayacaktır. Toplardamar genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar tespit edilebilir. Bunun için bacakların altına 20-30 cm kadarlık bir yükselik koyularak bacaklar yarım saat gibi bir süre dinlendirilmelidir. Bu şekilde ayaklar kalp seviyesine yükseltilerek dolaşımın sağlanmasına yardımcı olunur. Eğer ağrı bu şekilde hafifliyorsa varis kaynaklı olduğu düşünülür. Aynı şekilde yürüyüş gibi bacakları çalıştıran egzersizlerde rahatlama sağlıyor ise ağrının kaynağı hakkında yorum yapılabilir.

Kramp

Şiddetli ağrı olarak da tanımlanabilecek olan spazmlı kas kasılmasına kramp denilmektedir. Kramp varisli hastalarda sıkça görülen ve özellikle geceleri şikayete sebep olan bir belirtidir. Bazı durumlarda bireyi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilmektedir.

Kramp her zaman toplardamar genişlemesinden kaynaklanmayabilir. Az su içilmesi, bacakların aşırı zorlanması, adele zorlanması gibi sebepler kramp oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle krampların nedenini tespit etmek faydalı olacaktır. Eğer kramp incinme veya başka bir hastalık sebebiyle olmuyorsa bol su içilerek önlenebilmektedir.

Şişlik ve Ödem

Varis toplardamar üzerinde bulunan kapakçıkların görevini yerine getirememesi sonucunda kirli kanın damarda birikmesi sonucu oluşmaktadır. Bölgede biriken kirli kan damarlarda şişlik ve bacaklarda ödem oluşmasına neden olabilir. Şişlik tek bir noktada değil ayağın genelinde gözlenmektedir. Ayrıca bu şişlikler genellikle dizden bileğe kadar olan kısımlarda görülür. Diz üstü kısımlarda şişliğe rastlanmaz. Varisin ileri aşamalarında ödem oluşması ile şişlik miktarında da artış gözlemlenmektedir.

Damarların Kıvrımlı Bir Hal Alması Ve Belirginleşmesi

Kirli kanın bölgede birikmesi toplardamarlarda kalıcı olarak yapısal hasar oluşmasına neden olmaktadır. Sağlıklı kan akışı olmaması ve kirli kanın birikmesi damarların kıvrımlı bir hal almasına neden olmaktadır. Buna eklenen şişlik ile birlikte sorunlu damarlar ciltten belirgin bir hal almaktadır. Bu durum hastalığın ilerlediği ve şikayetlerin artmaya başlayacağını göstermektedir.

Kaşıntı

Kaşıntı varis hastalıklarında oldukça sık rastlanan şikayetlerden birisidir. Kirli kanın damarda beklemesi ve varis yüzünden deri altında bulunan yağ dokusunun azalması kaşıntıya neden olmaktadır. Hastalığın ilk evrelerinden itibaren görülebilir. Hastalığın ilerlemesi ile kaşıntı şikayeti artabilir. Bazı durumlarda hastanın bacaklarını kaşıyarak yaralar açmasına dahi sebep olacak boyutlara ulaşabilir.

Kanama

Nadiren de olsa ileri dereceli varislerde kanama şikayeti gözlenebilir. Bazı durumlarda kanamanın durdurulması için doktor müdahalesi gerekebilir.

Bacak Ülseri

Toplardamar genişlemesi hastalığının son aşamasıdır. Bu kadar ilerlemiş varislerde bölgede kan akışı sağlanamaz. Bölgede kan akışının sağlanamaması doku hasarına yani yara oluşmasına neden olur. Bu tür yaralara bacak ülseri ismi verilir. Bölgede kan akışı olmaması nedeniyle diğer yaralar gibi kendi kendisine iyileşme ihtimali yoktur. Doktor müdahalesi ile bile iyileşmesi uzun ve meşakkatli bir süreç gerektirmektedir. Bu aşamaya gelmeden hastalığın tedavisinin yapılması önerilmektedir.

Birçok sağlık sorununda olduğu gibi varis hastalığında da erken tanı daha kolay bir tedavi süreci anlamına gelmektedir. Yukarıda bahsedilen belirtilerden bir veya birkaçı görülürse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aksi halde varisler ilerleyerek bacak yaralarına dönüşebilir.

15 comments

 1. hocam merhaba benim dizimin üzerinde uzun büyük bir damar var. bu şekilde bir varis olabilir mi. tedavisi köpükle yapılabilir mi
  Dr.Eren ANĞ
  Muayenemiz ücretsiz olup köpük tedavisi uygulamaktayız. Kliniğimiz FSM bulvarında, 05321522675-2471006-2491006 dan adres bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

 2. hocam özellikle diz kapağımın arkasında büyük damarlar var ve çok ağrım oluyor. tedaviden sonra bu ağrılardan tamamen kurtulur muyum
  Op.Dr.Eren ANG
  Muayenemiz ücretsiz olup gelirseniz ultrason eşliğinde değerlendiririz. Tüm varislerinizi ameliyatsız yöntemlerle ağrısız, acısız ve günlük hayatınıza devam ederek tedavi eder, pırıl pırıl yaparız. Tedavi sonrası ağrılarınız hemen geçecektir. Kliniğimiz FSM bulvarında, 05321522675-2471006-2491006 dan adres bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

 3. merhaba hocam 1 yıldır bacaklarımda uzun süreli ayakta durmaktan dolayı şişlik ağrı ve varis belirtileri ortaya çıkmaya başladı. şimdi tedaviye başlasam bu varis başlanıcı biter mi yoksa ileride tekrar çıkar mı?

 4. merhaba hocam arkadaşlarım siz tedavi etmişiniz çok memnunlar varis şikayetleri geçt bende de küçük kılcal damarlar var tedavi olamk gerekirmi ?

  • merhaba gereklilik genel durumunuzla alakalı muayene gerekli gelirseniz yardımcı olmaya çalışırız
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 5. hocam bacağımın tek bir bölgesinde belirgin damar var . varis olabilirmi ?

 6. merhaba hocam varis şikayetim var .tedavi sonrası spor yapabiliyormuyuz ?

  • merhaba tedaviyle aynı zamanda da spor yapmaya devam edebilirsiniz 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 nolu hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz

 7. Merhaba eren bey bacaklarimda derim ince oldugu icin cok fazla damarlarım görünüyor varis mi bilmiyorum degilse bile ben estetik olarak rahatsiz oluyorum onlari da tedavi ediyormusunuz teşekkürler

  • merhaba canan hanım
   varisle ilgili olan tüm tedavileri yapıyoruz bize ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 8. Hocam bacaklarımda son iki yıldır yorgunlukla artan ağrılarım var. özellikle alt bacak arka tarafında . varis olabilir mi . görünürde bir şey yoksa bunların tedavisini de yapabiliyor musunuz. iç varis olabilir mi
  op.dr.eren anğ
  yapılacak olan muayene ardından şikayetlerinizin varise bağlı olup olmadığı konusunda bilgi verebiliriz.

 9. Doktor bey yüzdeki kılcal damarların tedavisini yapıyor musunuz.
  op.dr.eren anğ
  evet yüzdeki kılcalların çaplarına göre gerek mikro skleroterapi gerekse radyofrekans yöntemi ile kılcal damarlara işlem uygulayabiliyoruz

 10. Hocam bacaklarımda şiddetli ağrı var ama görünürde damar yok ayaklarımın üzerindeki damarlar çok belirgin özellikle yazın çok rahatsız ediyor. varis midir anlayamadım. varis değilse bile ayaklarımın üzerindeki damarları tedavi edebilir misiniz. görüntüsü beni rahatsız ediyor
  op.dr.eren anğ
  bacaklarınızdaki şikayetlerinizin varise bağlı olup olmadığına muayene sonucunda karar verebiliriz.05321522675 bilgi alabilirsiniz.

 11. hocam merhaba bacaklarımın belli bölgelerinde kalın damarlar oluştu görsel olarak çok rahatsız oluyorum bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum iyi günler.
  op.dr.eren anğ
  köpük tedavisi kalın damarlarda uyguladığımız ve güzel sonuçlar aldığımız yöntemdir. size uygunluğu muayene ile belirlenir.05321522675 bilgi ve randevu için iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim