Hemanjiom (Damar Beni) Tedavisi

 Damarsal cilt lezyonları  sıklıkla çocukluk çağında görülür. Bunlara kusurlu gelişim, anomali anlamında tıp dilinde malformasyon denir. Hemanjiomlar ve diğer vasküler lezyonlar (arteriyovenöz malformasyonlar)  olmak üzere iki alt gruba ayrılır .

Çocukluk ve bebeklik çağında sık  görülen ve halk arasında gül lekeleri olarak bilinen Hemanjiomlar  vasküler endotelial hücrelerin kontrolsüz çoğalmalarıdır.  Bu lezyonlar  tümör değildir, selim lezyonlardır  fakat kapiller , ven , arteriyel veya  lenfatik damarlarda kalıcı yapısal anomaliler mevcuttur.

Bu lezyonlarda zamanla kendiliğinden gerileme görülebilmekle birlikte, kontrol edilemeyen kanamalarla seyredebilecek  ve aşırı  büyüme sonucu hayati fonksiyonlarda bozulmaya yol açabilecek lezyonlarda erken tedavi uygulanması önerilir. Hemanjiom tedavisinde beta blokerler, kortizon gibi ilaçlar denenmiş ancak yan etkileri ve kesin tedavi sağlamamaları, sadece mevcut lezyonun büyümesini durdurmaları nedeniyle tarafımca tercih edilmemektedir.

Başvuran hastalarımın çoğu zaten aylarca ilaç kullanan ve yanıt alamayan olgulardır. Vaskuler lezyonların  her tipi için tedavi yöntemi farklıdır. Kapiller lezyonlar (malformasyonlar) genellikle lazerle tedavi edilir. Lenfatik lezyonlar cerrahi veya sklerozan enjeksiyonu ile tedavi edilebilirken venöz malformasyonlarda en iyi tedavi yöntemi sklerozan( damar kurutucu) bir ajanın lezyon içine enjeksiyonudur .

Arteriyel malformasyonların tedavisinde ise esas yöntem embolizasyondur . Ancak vaskuler malformasyonlar  sıklıkla karşımıza kombine  lezyonlar olarak çıkar ve birden fazla tedavi yöntemini bir arada kullanmak gerekebilir.  Hemanjiomlar basit ve yaygın tip olmak üzere ikiye ayrılırlar. Basit Tip Hemanjiomların farklı şekilleri vardır. Sadece deride kırmızı renk değişikliği şeklinde olanlar en sık rastlananlarıdır. Bebeklerin alnında “melek öpücüğü”, ense kökünde “leylek ısırığı” adlarını alan bu doğumsal lekeler lazerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.  Yaygın Tip Hemanjiomlar bazen tüm vücuda yayılmış birkaç milimetreden santimetre büyüklüğüne kadar değişen çok sayıda lekeler halinde bulunurlar.

Bu tip hemanjiomlar tıpta çok sayıda hemanjiom anlamına gelen “hemanjiomatozus” adı ile bilinir. Bu durumda başta karaciğer olmak üzere iç organlarda görülme riskleri artmıştır. Bu hastalarda iç organlar hemanjiomların varlığı yönünden araştırılmalıdır.  Kliniğimde cerrahi uygulamaksızın sklerozan-embolizan enjeksiyonları ve lazer ile tüm vaskuler malformasyonlar ve hemanjiom tipleri başarıyla tedavi edilebilmektedir.

https://www.hemanjiomtedavisi.com

http://www.damarbeni.com

23 comments

 1. Hocam 3 yaşında kızımın genital bölgesinde hemanjiom var. tedavisi nasıl yapılacak . canının yanmasından korkuyorum
  op.dr.eren anğ
  görüp değerlendirmemiz gerekir.05321522675 bilgi alabilirsiniz.

 2. İlk çocuğumn göğsnde hemanjiom vardı. Çok çektik. Şuan hamileyim ,diğer çocuğmda da çıkmasından çok korkuyorum. Ne yapabilirim. Neden olur bu şey hocam.
  Op.Dr.EREN ANG :Genetiktir efendim.

 3. Hocam annemin dudak kenarında sonradan olma hemanjiomu var. Bunun tedavisi nasil yapilir. Annem seker hastasi bor problem olur mu
  Op.Dr.EREN ANG :Lazer, RF, IRC, köpük yöntemlerinden annenize uygun olanla tedavisi mümkün. Ek hastalıkların sakıncası olmaz.

 4. Yanağımda yoğun kılcal damarların olduğu noktasal bir yer var. Hemanjiom mudur?32 yaşım
  Op.Dr.EREN ANG : doğuştansa muhtemelen hemanjiomdur. basit bir kılcal yumağı da olabilir, rahatsız ediyorsa tedavi imkanımız var.

 5. 27 yaşındayım. Dilimin tam ortasında bir şişlik var. Beyaz renk. Hemanjiom olabilir mi? Bu yaşta

 6. 10günlük bebegimin kafasında hemanjiom var. Ameliyatını önerir misinz kendiliğinden geçer mi

  • merhaba şadiye hanım hastanın durumunu görmeden yorum yapmak bilgi vermek mümkün değil malesef dilerseniz ulaşın yardımcı olmaya çalışalım 0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 7. Hocam 2 aylık bir oğlum var gözünün kenarında kücük bir hemanjiom var. Sizce tedavi edilmeli mi yoksa büyüdükçe geçme ihtimali varmı cok endişeliyim hocam. Gözüne bor zarar olur mu?

  Op.Dr.EREN ANG : Geçmiş olsun efendim, göz dokusunda olmadığından göze zararı olmaz. Travma sonrası kanama riski daha ziyade büyük hemanjiomlarda mevcuttur. 6 yaşına kadar kendiliğinden gerileyerek geçme ihtimali var.

 8. hocam merhabalar benim 8 yaşında kızım var alt diş etinde hemanjiom var küçükken yoktu 3 yaşında gördüm ama herhangi birşey yapmadık şimdi tedavi ettirmek istiyoruz ancak tedavisi mümkün mü ?

 9. hocam merhaba 2 bucuk yaşında çocuğum var koltuk altında küçük bir hemanjiom var ilerlemesinden korkuyorum bu yaşta tedavi yapmanız mümkün mü ?

 10. Hocam dudağımın üzerinde doğuştan hemanjiom var 28 yaşındayım tedavisi yapılabilir mi. bıyık bölgemde. kılların dökülmesine neden olur mu
  Op.Dr.Eren ANG
  Muayenemiz ücretsiz olup gelirseniz ultrason eşliğinde değerlendiririz. Tedavisi mümkün olup kılları etkilemez. Kliniğimiz FSM bulvarında, 05321522675-2471006-2491006 dan adres bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

 11. hocam oğlumun karın bölgesinde hemanjiom var. doğduğunda daha küçüktü. şimdi iki buçuk aylık ve giderek büyüdüğünü hissediyoruz. deriye yapışıkken şimdi kabarıklaşmaya başladı. o zaman götürdüğümüz doktor bekleyin büyümesini takip edin demişti. şimdi görüyoruz ki büyüyor. beklemeye devam mı edelim
  Op.Dr.Eren ANG
  Muayenemiz ücretsiz olup gelirseniz ultrason eşliğinde değerlendiririz. Tedavisi mümkün olup büyüyorsa tedaviye başlamakta fayda var.

 12. Hocam oğlumun kolunda leke şeklinde hemanjiom var. tedavisi nasıl olur
  Op.Dr.Eren ANG
  Merhaba, muayenemiz ücretsiz olup gelirseniz ultrason eşliğinde değerlendiririz. Tüm hemanjiomları ameliyatsız yöntemlerle ağrısız, acısız tedavi eder, pırıl pırıl yaparız. Köpük, RF, Lazer dünyadaki tüm yöntemler kliniğimizde mevcut. Kliniğimiz FSM bulvarında, 05321522675-2471006-2491006 dan adres bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

 13. hocam merhaba oğlum 13 yaşında dudağında hemanjiom var tedavisini yaptırmak istiyorum özel sağlık sigortam var oğlumda yararlanıyor sizin klinikte yararlanabilirmiyim sigortam dan
  Op.Dr.Eren ANG
  Merhaba, bizim özel sağlık sigortalarıyla anlaşmamız yok. Lütfen sigortanızla iletişime geçerek öğrenin. Tedavimizi yapar, faturamızı keseriz sizin tedavi bedelini alıp alamayacağınız sigorta anlaşması şartlarınıza bağlıdır.

 14. hocam iki buçuk yaşında kızımın yanağında ben büyüklüğünde hemanjiomu var. büyüyor. kısa süre önce bir doktora gittik. lazerle atış yaptı ama hiçbir işe yaramadı. siz tedavi edebilir misiniz
  Op. Dr. Eren ANG Köpük, lazer, radyofrekans kısacası tüm ameliyatsız tedavi yöntemlerimiz mevcuttur. Garantili bir şekilde tedavi ederiz. Hemanjiom resmini whatsapp 05321522675 ten yollarsanız fiyat bilgisi ve uygulanacak yöntemi paylaşabilirim.

 15. hocam merhaba 2 aylık bir bebeğim var sırtında mercimek kadar hemanjiom var tedavisi yapılmadığı sürece büyüme olasılığı var mı ?
  Dr.Eren ANĞ
  Büyüme ve kanama riski olabilir, gerileyebilir de. Muayenemiz ücretsiz olup bekleriz. Kliniğimiz FSM bulvarında, 05321522675-2471006-2491006 dan adres bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

 16. hocam iki yaşında kızımın burnunda hemanjiom var. özel bir hastanede sekiz aylıktan bir buçuk yaşına kadar ilaçla tedavi gördü fakat hiçbir işe yaramadı. sizin tedavinizle devam etmek istiyoruz. biraz ara vermek gerekir mi yoksa hemen başlanabilir mi
  dr. eren ang
  Başlanabilir, ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. İyi günler.. resim yollarsanız fiyat bilgisi paylaşabiliriz.

 17. hocam merhaba 8 yaşında oğlum var boyun kenarında hemanjiom var çok büyük değil ama ilerleyen zamanlarda büyümesinden korkuyorum ne yapılmalı ?
  dr. eren ang
  ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. İyi günler.. resim yollarsanız tedavi fiyat bilgisi paylaşabiliriz.

 18. hocam bir aylık bebeğimin burununda hemanjiom var. tedavisine hemen başlanmalı mı . bazı doktorlar iki yaşına kadar büyüyüp büyümediğini takip etmek gerekir diyor. beklemek mi gerekir
  Kanama yapmıyor, büyümüyorsa beklemekte sakınca yok. Kendiliğinden küçülerek iyileşme ihtimal vardır.

 19. hocam iyi günler kızımın dudağında hemanjiom var giderek büyümesinden korkuyorum ve tedavi ettirmek istiyorum .
  dr. eren ang
  merhaba seçil hanım, ücretsiz muayene randevusu ve adres bilgisi için 05321522675 i arayabilirsiniz. İyi günler..

 20. hocam 10 aylık bir oğlum var burun üstünde hemanjiom var tedavi ettirmek istiyorum ne kadar tutar ?sgk var
  dr. eren ang
  Ücretsiz muayene sonrası fiyat verebilirim. Fiyat bilgisi için 05321522675 e whatsapp tan hastanın lezyonunun resmini de gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim