Muayene Randevusu Al Tedavi Ücretlendirmesi

Varis Yaraları Nasıl Geçer?

Varis ülseri de denilen yaralar, ileri derecede venöz yetmezliği bulunan varis hastalarında özellikle ayak bileği iç kısmında oluşan cilt ve ciltaltı doku kaybıdır. Venöz sistemdeki kapak yetmezliği ve genellikle eşlik eden bacak kas pompası bozukluğu neticesinde gelişen kronik venöz yetmezlik, venöz sistemde basınç artışına neden olur.

Bacak Yaraları

Venöz yetmezliğin ilk belirtisi varis dediğimiz toplar damar genişlemeleri, ardından ödemdir. Ayak bileklerinde özellikle günün ilerleyen saatlerinde ve ayakta kalmakla artan ödem dediğimiz şişliğin sebebi toplardamarların kalbe taşıyamadığı kanın serum kısmının ekstravazasyon dediğimiz damar dışına sızmasıdır.

Kapiller basınç artışı nedeniyle serumla beraber eritrosit sızması da gerçekleşir, ilerleyen dönemlerde dışarı sızan hemosiderin pigmenti etkisiyle cilt kahverengi-kırmızımsı bir renk alır ve ardından staz dermatiti denilen egzema benzeri cilt değişiklikleri gelişir. Tedavi edilmediği taktirde cilt kalınlaşarak lipodermatosklerozis denilen tablo ortaya çıkar.

Venöz yetmezliğin son aşamasında ise özellikle iç malleol denilen bilek kemiği bölgesinde iyileşmeyen cilt yaraları (venöz ülserler) oluşur. Bu lezyonlarda dolaşım problemi olduğundan iyileşmeleri aylar, yıllar sürebilir. İyi yara bakımı yapılmazsa eklenen enfeksiyonlar tabloyu kötüleştirebilir. Tedavisinde hiperbarik oksijen veya PRP ( platelet rich plazma=trombositten zengin plazma) uygulanır ancak venöz yetmezliğe yönelik tedavi başlanması da sorunun ortadan kaldırılması ve tekrarlamaması için şarttır.

PRP tedavisi kısa ve ağrısız olup yara tedavisinde hiperbarik oksijenden daha kısa sürede iyileşme sağlamaktadır. Hastanın kendi kanı santrifüje edilerek trombositten zengin plazma kısmı yara üzerine uygulanır. Trombositlerden kaynaklı büyüme faktörü sayesinde doku kaybı olan cilt ve ciltaltı hücrelerinin büyüme ve çoğalma hızları artar ve hızla yara iyileşmesi gerçekleşir.

21 Comments

Add a Comment
  1. hocam bacaklarımda varis var .tedavi olmadım son zamanlarda ayak bileklrimde morarmalar olmaya başladı acaba yaraya mı dönüşyor. teşhis için dopler mi çektirmek lazım
    op.dr.eren anğ
    ileri varisler cildi incelterek varis ülserine sebebiyet verebilmektedir.kaşıntı,ciltte renk değişiklikleri de mümkündür.muayene olmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Eren ANĞ © 2017 Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?